Ostatnia aktualizacja 2017 12 12
Conchita Wurst z Austrii wygrała piosenką "Rise Like a Phoenix" konkurs Eurowizja (290 punktów). Drugie miejsce zajął duet The Common Linnets z Holandii (238), a trzecie Szwedka Sanna Nielsen (218). Donatan i Cleo z piosenką "My Słowianie" zajęli 14. miejsce. "To trzecia najwy?sza pozycja w historii naszych startów w Eurowizji" - powiedzia3 Artur Orzech po og3oszeniu wyników. Polska najwiecej punktów dosta3a od Niemiec i W3och.

Donatan i Cleo bardzo dobrze poradzili sobie w g3osowaniu widzów. W Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii i na Ukrainie zajeli pierwsze miejsce, drug1 pozycje w Holandii i na Islandii, a trzeci1 w takich krajach Austria, Macedonia, Francja, Niemcy, W3ochy i Szwecja. Niestety jury g3osowa3o najczeociej inaczej ni? widzowie, np. w Wielkiej Brytanii przyzna3o piosence "My S3owianie" ostatnie, 25. miejsce. BBC One podczas transmisji na ?ywo fina3u konkursu Eurowizja pyta3o po wystepie Donatana i Cleo: "Czy to ta sama Polska, która wychowa3a papie?a?". "S1 biusty, nie ma g3osów jury" - komentowali Polacy na Facebooku.

Donatan i Cleo z piosenką "My Słowianie" w finale wystartowali w środku stawki, z numerem dziewiątym. Ten numer startowy przyniósł szczęście Celine Dion podczas 38. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1998 roku.

Cleo z dziewczynami w czasie finału zaprezentowała się bardzo bojowo. Wokalistka zaśpiewała z dużą większą pewnością siebie. Mocy w tym występie czuć było dwa razy więcej, niż w czwartkowym. "Centrum prasowe oszalało" - komentował w TVP Artur Orzech.

Sukces Polsce przyniosła piosenka stworzona dla żartu. Każdy kto oglądał teledysk "My Słowianie" na pewno pamięta tekst zapowiadający klip "Jeżeli masz problemy z poczuciem humoru i dystansem do świata lub cierpisz na nadciśnienie i uwiąd starczy, nie oglądaj tego teledysku".

Konkurs wygrała drag queen Conchita Wurst, czyli 25-letni Thomas Neuwirth. Conchita jest jego scenicznym alter ego, wymydlonym trzy lata temu. Neuwirth przed przemianą w Conchitę studiował modę na Graz School of Fashion. Karierę muzyczną zaczynał w austriackim talent show "Starmania" oraz boysbandzie Jetzt anders! Piosenka Conchity Wurst "Rise Like a Phoenix" była na pewno jedną z lepszych w konkursie, ale czy najlepszą?

Polska swoje głosy oddała na Holandię (12), Szwajcarię (10), Niemcy (8), Norwegię(7), Danię (6), Ukrainę (5), Szwecję (4), Finlandię (3), Hiszpanię (2) i Armenię (1). Zwycięska piosenka w głosowaniu naszego jury zajęła 19. miejsce, a wśród telewidzów 4.

Austria
Holandia
Szwecja
Armenia
Węgry
Ukraina
Rosja
Norwegia
Dania
Hiszpania
Finlandia
Rumunia
Szwajcaria
Polska
Islandia
Białoruś
Wielka Brytania
Niemcy
Czarnogóra
Grecja
Włochy
Azerbejdżan
Malta
San Marino
Słowenia
Francja